Nagyvárad

Kárpát-medencei magyar hálózat
magyarjelenlet@magyarjelenlet.hu

110 éve játszotta első hivatalos mérkőzését a Nagyváradi Atlétikai Kub

Nagyvárad ifjúsága az 1900-as évek elején ismerkedett meg a labdarúgással. Az első próbálkozások a Füzes utcán (ma Sf. Apostol Andrei) és a Balassi téren (ma Ion Creanga tér) voltak, itt kezdtek el egy kerek bőr labdát rugdosni a környékbeli ifjak. Mivel a városban nem nézték jó szemmel ezt az új nagyváradi őrületet, ezért a fiúk a Bóné kút mögött (a Rulikowski temető hátánál) alakítottak ki egy füves részt, ott rúgták tovább a bőrt.

1902-ben, egy áprilisi újságcikk már leírja az akkori labdarúgással kapcsolatos szabályokat, illetve azt is, hogy a városban a Rhédey kertben űzik ezt a sportot. Ugyancsak abban az esztendőben, egy júniusi írás már arról szól, hogy Nagyváradon megtartották az első labdarúgó-mérkőzést. Ekkor a piros mezes csapat játszott a kék mezes csapat ellen. A mérkőzést a piros mezes csapat nyerte meg 2-0 arányban. A történeti hűség kedvéért elevenítsük fel az első labdarúgó mérkőzés játékosainak neveit. Piros mezesek: Marcsa, Popovics, Persz, Mondsza, Platner, Lukács, Kistener, Koczó, Dajka, Varga, Kodat. Kék mezesek: Hantha, Medvigy, Cseresznyés, Sipos, Alegander, Zigre, Böszörményi, Erdelt, Jeszenszky, Beöthy, Gál.

A következő években is folyamatos a labdarúgással való ismerkedés, majd néhány lelkes lokálpatrióta 1910-ben úgy dönt, hogy megalakítja a Nagyváradi Atlétikai Clubot (NAC). Megalakulásuk után rögtön kérték felvételüket a Magyar Labdarúgó Szövetségbe. A Szövetség azzal a feltétellel fogadta el a jelentkezést, ha a NAC egy olyan csapattal játszik mérkőzést, amely már tagja a Szövetségnek. Így a nagyváradi csapat a Kolozsvári Vasutas Sportklub csapatát hívta ki egy hivatalos mérkőzésre.

A meccsre 1910. július 31-én került sor és 2–1 arányú kolozsvári győzelmet hozott. Az őszi visszavágón azonban a NAC 5–1 arányban leseperte a pályáról a szomszéd vár csapatát.

A Nagyvárad című napilap 1910. július 30-án, szombaton megjelenő száma a mérkőzést így harangozta be: „Labdarúgó-mérkőzés. Vasárnap délután alkalmunk lesz látni városunk első begyakorolt csapatát, a Nagyváradi Athletikai Clubot, szemben, a Kolozsvári Vasutas Sport Clubbal, evvel a kiváló országszerte ismert csapattal. Ezen mérkőzést sorra fogja követni a nagyobb városokból idesereglő csapatok sora. Ezt a nemes törekvést a város közönségének, minden erejéből pártolni kell. A mérkőzés után, a kolozsváriak tiszteletére bankett lesz. Kezdete vasárnap d.u 5 órakor a Bunyitay-ligetben”.

A mérkőzést tehát 1910. július 31-én vívták, a tudósítás az eseményről pedig ugyancsak a Nagyvárad napilap 1910. augusztus 2-i, keddi számában jelent meg: „Football verseny Nagyváradon. Alig néhány hónapja alakította meg néhány lelkes sportember a NAC-ot, s máris pompás eredményeket produkál a fiatal egyesület. Most zajlott le az első, nagyobb arányú football mérkőzése a nagyváradi atlétáknak, s ebben a versenyben, a Kolozsvári Vasutas Sport Club tizenegy legjobb embere is részt vett. A mérkőzésen a kolozsváriak lettek a győztesek, mert az eredmény 2-1 lett (félidő 1-0). A nagyváradi fiatal atléta klub tehát méltó versenytársa a kitűnő kolozsvári együttesnek. Legközelebb a football-versenyt megismétlik, mikor a debreceni atléták látogatnak el hozzánk”.

A KVSC ellen kiálló nagyváradi labdarúgók nevét ne felejtsük ki a visszaemlékezésből, hiszen velük kezdődik egy harminchárom évig tartó dicső korszak Nagyvárad sportéletében, ami majd a magyar Nemzeti Bajnokság megnyerésével tetőzik be az 1943-1944-es bajnoki idényben. A Kolozsvár ellen játszó csapat: Welzer II., Welzer I., Muharos, Palocsay, Mikló, Kalmár, Dietrich, Winkler, Róna, Balázs, Kont.

110 éve játszotta le első hivatalos mérkőzését a NAC, így indult el városunkban a labdarúgás, amit a mai NAC-ban játszó gyermekek is épp úgy imádnak, mint az egykori nagyváradi fiatalok. A határok bár háromszor is megváltoztak Nagyvárad felett, de a foci szeretete megmaradt és gyermekeinkre nézve úgy látjuk, örökre megmarad.

2020. július 31-én a Nagyváradi AC Labdarúgó Egyesület emléktornával tisztelgett az elődök előtt a Bunyitai Ligetben.

A mai csapatról és az emléktornáról ITT nézhetők meg képek.

 

  • Előző
    Városunkban nyílt meg Románia egyetlen szecessziós múzeuma
  • Következő
    Leégett a nagyváradi Nagypiac ipari műemlék csarnoka

Mit érdemes megnéznem?

idegenvezetők, templomok, emlékhelyek.

Hol egyek?

éttermek, vendéglők, menzák, cukrászdák.

Hol aludjak?

szállodák, hostelek, panziók, vendégszobák, vendégházak, apartmanok és egyéb szálláshelyek.

Ki fog segíteni?

autószerelők, háziorvosok, fogorvosok, taxisok, jogászok, rendőrök, határtőrök, pénzügyőrök.

Hol vásároljak?

áruházak, boltok, piacok, kézművesek, őstermelők.

Hol szórakozzak?

színház, koncert, sport, mozi, egyéb szórakozóhelyek.

Üzleti lehetőség

gazdasági tanácsadás, pályázatok, kamarák, gazdasági szervezetek, vállalkozók, vállakozások.

101 külső magyarországi település weboldala egy rendszerben.
Dunaszerdahely, Temerin, Szováta, Kolozsvár, Kassa, Ruszt, Lőcse, Szabadka, Marosvásárhely
Összes település >>


    Helyi időjárás

    Útvonaltervező

A legkeresettebb termékek

A Kárpát-medence útikönyv:

A Kárpát-medence turisztikai térképe:



Magyar Jelenlét Honlap család

A Kárpát-medence Intézet által létrehozott száznál több web oldal, amely a kárpát-medencei magyar jelenlét fenntartását és növelését, a Kárpát-medencében élő magyarok és nem magyarok közötti új típusú kapcsolatok kialakítását, a kárpát-medencei integráció új platformjainak a megteremtését tűzte ki céljául.


Kárpát-medence Intézet


Hírlevél

Iratkozzon fel, hogy az elsők között értesüljön újdonságainkról!

Kapcsolat adatok

Kárpát-medence Intézet Nonprofit Kft.
 
Levélcím: 8100 Várpalota, Gróf Apponyi Albert liget 1.

Távbeszélő: 88/372-721
 
Villámposta: karpatmedenceintezet@gmail.com
  • Home

Magyar Jelenlét Honlap család